Karštas vynas
kulinariniai receptai

Receptai, patiekalai su nuotraukomis, valgių gaminimas, kulinarija. Gausybė skanių, bet neparuoštų vaišių. Malonu, kad apsilankėte!



Karštas vynas


Artėja Kalėdos ir Naujieji metai, o su jais ir šventinė nuotaika, kalėdinės giesmės, dainos ir pasakos. Pasakos, kurios paliečia ne tik vaikų sielas, bet ir mūsų, suaugusiųjų, širdis. Vokietijos Aacheno mieste kiekvienais metais yra pasakojama pasaka apie stebuklingą žvaigždę, kuri ieškojo kūdikėlio Jėzaus. Seniai, labai seniai gyvenusi pavergta tauta. Staiga pasirodęs žmogus, kuris skelbė, jog gims kūdikis, išgelbėsiantis juos iš vergijos pančių. Tačiau žmonės tuo netikėję. Tada jis, pakėlęs šaką, tarė: „Kaip žiemą apsinuogina visi medžiai, taip atėjus pavasariui jie vėl sužaliuo­ja, visur pražysta gėlės. Tai - mūsų išlaisvinimo vilties ženklas." „O kas yra viltis?" - klausia tauta. - „Tai lyg rožė, kuri pražysta žiemą..."

Kokios Kalėdos be sniego, šalčio, giesmių, pasakų ir, žinoma, kalėdinės mugės?! Kai ore tvyro eglių, žvakių iš bičių vaško, keptų kaštonų kvapai. Kai žmonės lyg vynuogių kekės būriuojasi ties mugės prekystaliais, ragauja įvairiausius gardėsius, geria karštą vyną. Visa tai tęsiasi jau ištisus šimtmečius. Kas skanu, galėtų būti dar skaniau, pagalvojo kadaise graikai ir pradėjo maišyti vyną su vandeniu, medumi ir prieskoniais. Jų pavyzdžiu pasekė romėnai, o dar vėliau „prie­skonių" vyną pamėgo gerti ne tik prastuomenė, bet ir šalių valdovai, tarkim, Karolis Didysis. Nenuostabu. Juk Europoje žiemos anksčiau buvo labai šaltos. Dar viena priežastis, kodėl buvo geriamas prieskoniais pagardintas vynas - tuome­tiniai vynai nebuvo tokie skanūs, kaip mes juos įpratę gerti dabar. Prieskoniai - lyg tas stebuklingas taškelis ant „i" raidės.

Ir mūsų laikais įvairūs gardėsiai - kepti obuoliai, meduoliai ar karštas vynas - yra neatsiejama kalėdinės mugės dalis, kaip žiemos šaltis ir sniegas.

Kai šąla rankos ir kojos, smagu pasimėgauti karšto vyno puodeliu. Į save įtraukti gvazdikėlių, cinamono, apelsinų žievelių kvapus, pajusti malonų karšto vyno skonį, kai šiluma nuteka net iki sušalusių ausų, rankų bei kojų pirštelių...

Paprastai karštas vynas turėtų būti kiek silpnesnis, septynių - vienuolikos laipsnių. Jį pakaitinus, šiek tiek nugaruoja alkoholis, kuris tvyro lyg stebuklingas rūkas virš žmonių galvų. Šį vyną siūlau pabandyti pasiruošti patiems, nes jo gamyba nėra vien tik pagaminimas ir suvartojimas. Karšto vyno puodas mus kviečia buriuotis, bendrauti su draugais ir artimaisiais.

Jei patys norit pasigaminti karšto vyno. Jums tereikia nusipirkti lengvo raudonojo vyno butelį (ne brangesnio kaip už dvidešimt litų) bei karšto vyno prieskonių rinkinį. Atskirus prieskonius dažnai galima rasti geros šeimininkės virtuvėje. Cinamono lazdelės, apelsinų ir citrinos žievelės, rudas cukrus, na ir, žinoma, gvazdikėliai - pagrindiniai karšto vyno prieskoniai. Neužmirškite gvazdikėlių. Jau senovės Kinijoje ir Egipte buvo žinoma gydomoji gvazdikėlių galia: jie malšina įvairiausius skaus­mus, uždegimus ir net infekcijas, padeda atsipalai­duoti, sušildo kūną.

Dar kelios pastabos. Visų pirma neleiskite vynui užvirti. Jį tereikia pakaitinti, antraip prarasite didelę aromatų dalį. Karšto vyno pasaldinimas -skonio reikalas. Tačiau saldesnis karštas vynas, taipogi didesnis jo kiekis garantuoja kitos dienos galvos skausmus... Tad švęskim saikingai, laukda­mi savo stebuklingos rožės pražydėjimo.


Šaltinis: Vyno Žurnalas – 2005 – Gruodis / 2006 – Sausis

Lankytojams
Aplankykite skanus.lt dažniau, nes čia platus receptų pasirinkimas, kokybiškas turinys, įvairių šalių virtuvės ir aktualūs straipsniai.

Visi mėgstame ir džiaugiamės matydami iliustruotus receptus. Kokybiška fotografija neretai sukelia norą gaminti, drąsina ban- dyti ir neabejotinai padeda išsirinkti. Sie- kiant išbandyti visus, tūkstančiais skaičiuo- jamus skanus.lt receptus, būtina Jūsų pagalba. Svetainė būtų nepaprastai dėkinga už kiekvieną patiekalo nuotrauką.
Svetainės draugai
Sveikinimai
 Receptų: 11668